Jąkanie

Niepłynność mówienia. Pierwszym jej objawem jest powtarzanie sylab lub wyrazów jednosylabowych – niepłynność fizjologiczna, która samoczynnie ustępuje, jeśli opiekunowie nie popełnią błędów i unikną etykietowania tej niepłynności jako jąkania.
Momentem krytycznym w rozwoju niepłynności mówienia jest pojawienie się przeciągania i blokowania, czyli przerywania wypowiedzi . Zacinanie traktowane jest jako łagodniejsza forma niepłynności. Tymczasem jest odwrotnie, jąkanie nasiliło się, a nie osłabło.
Niepłynności mówienia towarzyszą objawy wegetatywne: czerwienienie, blednięcie, pocenie się, kołatanie serca, mrowienie ,uczucie zimna w dłoniach i stopach. Traktowane są jako symptomy nerwicy.
Współruchy i objawy wegetatywne mogą występować razem lub samodzielnie. Ich obecność świadczy o pogłębianiu się jąkania.
Logopeda koncentruje się na osobie jąkającej się i jej indywidualnych potrzebach i problemach. Ich rozwiązywanie stanowi podstawową metodę niesienia pomocy, której celem jest uzyskanie zmian w funkcjonowaniu jednostki i wykorzystanie jej potencjału.
Niepłynne mówienie do którego zaliczamy:
- powtarzanie głosek, wyrazów, fraz
- przeciąganie głosek
- blokowanie
- pauzowanie
- embolofrazja czyli zbędne wtręty a…..,e…..
- poprawianie
- zbyt szybkie tempo mówienia ( tachelalia)
- zbyt wolne tempo mówienia( bradylalia)
- nieregularne tempo mówienia( dysrytmia)
(Podstawy Neurlogopedii 2005)
Jeżeli nie znaleźli Państwo zagadnienia dotyczącego Państwa sytuacji lub mają Państwo jakiekolwiek pytania, proszę o indywidualną konsultację telefoniczną.